Zasady serwisowania samochód dostawczych
Samochody dostawcze są zwykle intensywnie wykorzystywane i przejeżdżają wiele kilometrów. Ich dobry stan techniczny przekłada się więc bezpośrednio na mniejsze koszty działalności firmy i eliminuje ryzyko awarii i kłopotliwego przestoju. Warunkiem utrzymania auta w dobrej kondycji jest przede wszystkim korzystanie z usług profesjonalnego warsztatu samochodowego. Regularne serwisowanie samochodu dostawczego jest najlepszą gwarancją jego długiej żywotności. Zobaczmy, o jakich kwestiach nie wolno zapomnieć, jeśli chcemy, by auto służyło nam możliwie długo.
Regularne przeglądy
Najważniejszym elementem dbania o dobry stan pojazdu jest wykonywanie regularnych przeglądów i wymiana wszystkich materiałów eksploatacyjnych oraz kontrola najważniejszych podzespołów. Jedną z najbardziej istotnych rzeczy jest systematyczna wymiana oleju silnikowego. Producenci nowoczesnych aut chwalą się coraz częściej wydłużonymi okresami między kolejnymi zmianami oleju. Jednak w większości przypadków dla lepszej ochrony silnika warto decydować się na częstsze wymiany.
Zmiana oleju powinna być połączona ze wymianą filtra oleju. W przeciwnym razie nie będzie on skutecznie wychwytywał zanieczyszczeń. Przy okazji przeglądu warto też zmienić filtr powietrza oraz skontrolować stan świec zapłonowych. Nie można również zapominać o filtrze paliwa.
Regularnej wymiany potrzebują również klocki hamulcowe. Odpowiadają one za bezpieczeństwo, a ponadto ich zbytnie zużycie może sprawić, że przedwcześnie trzeba będzie zmienić również tarcze hamulcowe.
Na uwagę zasługuje też stan płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego. Wraz z upływem czasu ich właściwości ulegają pogorszeniu, co może wpłynąć na skuteczność działania hamulców i skutecznego chłodzenia silnika.
We wszystkich samochodach powinno się przykładać dużą wagę do ciśnienia powietrza w kołach. Jazda ze zbyt słabo napompowanymi oponami sprawia, że są one bardziej narażone na uszkodzenia, a auto zużywa więcej paliwa.
Przy regularnych przeglądach nie można również zapominać o kontroli stanu i naciągu pasków klinowych. Zgodnie z zaleceniami producenta auta trzeba również sprawdzać i wymieniać pasek rozrządu.
W samochodach wyposażonych w klimatyzację konieczne jest również sprawdzanie sprawności tego systemu, a w razie potrzeby uzupełnianie poziomu czynnika chłodniczego. Nie można też zapominać o konieczności dezynfekcji układu.