Wymiana sprzęgła w samochodach dostawczych. Etapy działania
Gdy w samochodzie ciężarowym, o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony dojdzie do awarii sprzęgła, to w większości przypadków niezbędna staje się jego wymiana. W jaki sposób tego dokonać? Na co zwrócić szczególną uwagę, aby szybko przywrócić auto do jazdy? W jaki sposób przebiega wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym? Wyjaśniamy w poniższym wpisie.
Od czego zaczynamy?
Sprzęgło służy do przeniesienia napędu z silnika na koła i rozdzielenia napędu podczas zmiany biegów i hamowania. Sprawne sprzęgło nie może się ślizgać w sposób niekontrolowany, ale powinno płynnie się załączać i rozłączać. Naruszenie tej prawidłowości powoduje szybsze zużywanie silnika, elementów przeniesienia napędów i wyższe spalanie paliwa. Nadmierny poślizg sprzęgła oznacza, że oto nastąpił najwyższy czas, aby dokonać jego wymiany.
Wymianą sprzęgła powinien zająć się doświadczony mechanik, który oceni, jakie dokładnie elementy uległy zużyciu. Ich wymiana nie będzie stanowiła dla niego problemu, ale trudności mogą się pojawić w dostępności odpowiednich części. W takiej sytuacji czas oczekiwania na przywrócenie sprawności samochodu dostawczego znacznie się wydłuży.
Rozwiązaniem jest zakupienie potrzebnych modułów w sklepie internetowym zajmującym się sprzedażą części samochodowych. Pamiętajmy, że powszechna jest ich współpraca z importerami, a więc potrzebna część samochodowa może zostać sprowadzona nawet z zagranicy. Jednak w zależności od modelu występuje kilka różnych sprzęgieł, dlatego, aby uniknąć kłopotu ze zwrotem niepasujących części, polecamy zlecić zakup odpowiednich elementów doświadczonemu mechanikowi samochodowemu. Tym samym przyspieszymy naprawę naszego auta, zwłaszcza że czas wysyłki i dostawy nie przekracza zazwyczaj 5 dni roboczych.
Demontaż starego i montaż nowego sprzęgła
Odebranie przesyłki z właściwymi częściami to znak, że pracownicy serwisu samochodowego mogą przystąpić do naprawy. W pierwszej kolejności zostanie wymontowane stare, wyeksploatowane sprzęgło. Po usunięciu uszkodzonego elementu i oczyszczeniu przestrzeni rozpoczynają się prace związane z umieszczeniem na jego miejscu nowego i sprawnego. Ten etap prac składa się z kilku części. W warsztacie samochodowym najpierw przeprowadza się montaż łożyska pozycjonującego pokrywy docisku sprzęgła oraz tarczy. Następnie wymienione zostaje łożysko oporowe. Teraz można zamontować skrzynię biegów.
Oczywiście nie można uznać naprawy za zakończoną, jeśli nie przetestuje się, czy wymieniony układ działa sprawnie i bez zarzutu. Dopiero wtedy możemy w pełni się przekonać, że zakupione nowe części funkcjonują tak, jak trzeba, a ich montaż został przeprowadzony prawidłowo. Jeśli kontrola nie budzi wątpliwości, to samochód ciężarowy może wrócić do użytku.