Wybór części do samochodów dostawczych - oryginalne czy zamienniki?
Oferta samochodowych części zamiennych na rynku jest ogromna – niezależnie od tego, czy jest to samochód osobowy, dostawczy czy ciężarowy. Obok elementów oryginalnych, dostępnych jest szereg zamienników. Oryginalne części przeznaczone na pierwszy montaż fabryczny, dostępne są w autoryzowanych stacjach obsługi. Zarówno same części, jak i ich opakowania sygnowane są konkretną marką samochodu. Zamienniki sklasyfikowane są według kategorii, co dzieli je na części Premium i części tańsze. Przed podjęciem decyzji, które z nich wybrać, należy dowiedzieć się, jak wpływają na eksploatację pojazdu.
Oryginalne – bezpieczeństwo i gwarancja jakości
Oryginalne części są identyczne z tymi, jakie znajdują się w aucie zmontowanym fabrycznie. Ich zakup, to nie chęć pokazania prestiżu, ale kierowanie się rozsądkiem. Cena części oryginalnych jest co prawda wysoka, ale właściciel pojazdu otrzymuje gwarancję najwyższej jakości. Wadliwe części samochodowe przyczyniają się rocznie do ok. 3 tysięcy wypadków na polskich drogach. Prawdopodobieństwo awarii części oryginalnych jest nawet o połowę mniejsze, niż zamienników, ponieważ są one poddawane testom sprawności i bezpieczeństwa. Oryginalne części zamienne są produkowane na potrzeby konkretnego samochodu, a dzięki temu zapewniają odpowiednie parametry i idealne dopasowanie. Są łatwiejsze w montażu niż zamienniki i zgodne z pozostałymi, oryginalnymi elementami wyposażenia pojazdu. Jeśli ich montaż następuje w autoryzowanym serwisie, to nie przepada gwarancja. Jak się więc okazuje, w tym przypadku cena jest wprost proporcjonalna do jakości.
Tańsze zamienniki?
Dość powszechne jest przekonanie, że zamienniki części oryginalnych, to elementy gorszej jakości, o skróconym czasie eksploatacji. Niekoniecznie musi być to prawdą. Zamienniki grupy Premium to te same części, co tzw. części oryginalne. Najczęściej są one produkowane na tych samych liniach montażowych, nie posiadają jednak logo konkretnej marki samochodowej. Ich największą zaletą jest niższa nawet o 60% cena. Kolejną grupą zamienników są części o niższej jakości. Produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, które jednak nie należą do grona dostawców fabrycznego wyposażenia. Oferowane elementy są z dobrych materiałów i najczęściej posiadają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do eksploatacji. Oferta tych części jest szeroka, dlatego klient wybrać produkt o relatywnie dobrej jakości i niskiej cenie.
Na co uważać?
Zagrożeniem dla nabywców części zamiennych – zarówno tych oryginalnych, jak i zamienników, są tanie podróbki. Przypominają one do złudzenia oryginały, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Podróbki nie posiadają certyfikatów jakości, a używanie ich może doprowadzić do kosztownych awarii. Ich niska jakość może też radykalnie wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa jazdy. Najwięksi dystrybutorzy części zamiennych sami dodatkowo weryfikują ich jakość. Dlatego przy awarii samochodu, warto udać się do doświadczonego warsztatu samochodowego.