Czym jest układ pneumatyczny?
Hamulcowy układ pneumatyczny wykorzystywany jest przede wszystkim w pojazdach ciężarowych. Czemu dokładnie służy oraz co się na niego składa? Jakie są główne jego zalety i co sprawia, że są do dziś montowany jest w tego typu pojazdach? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Charakterystyka pneumatycznego układu hamowania
Do pracy taki układ wykorzystuje ciśnienie powietrza, które pełni rolę czynnika roboczego. W całym układzie utrzymywane jest więc wysokie ciśnienie, a gdy kierowca naciska pedał hamowania, wówczas ulega ono znacznemu obniżeniu. Właśnie w ten sposób siłowniki odpowiadają za sterowanie układem, aby wytracać prędkość pojazdu.
Zalety stosowania układu pneumatycznego
Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że cechuje się ono wysoką wytrzymałością. W razie ewentualnej usterki nie pojawia się też ryzyko całkowitego braku siły hamowania, co także przemawia za tym rozwiązaniem. Zupełnie odwrotnie wygląda to w układach hydraulicznych, które narażone na tak duże przeciążenia, mogłyby mieć decydowanie gorszą jakość hamowania i gwarantować mniejsze bezpieczeństwo jazdy.
Warto wspomnieć też o tym, że jest to rozwiązanie tanie w eksploatacji, a ewentualny serwis samochodów ciężarowych oraz tego układu nie należy do kosztownych. Wynika to po prostu z niskiej ceny podzespołów, która również doprowadziła do jego spopularyzowania.
Zastosowanie układów pneumatycznych hamulców w autach osobowych
Wiemy już, że głównym obszarem zastosowania tego typu systemów są auta ciężarowe. Co jednak z osobowymi? Generalnie w tych drugich używa się ich bardzo rzadko. Wynika to przede wszystkim z tego, że w ich przypadku nie ma aż tak ciężkich ładunków. Z tego też powodu montaż pneumatycznych układów hamulcowych jest w nich po prostu zbędny.
Jak widać hamulcowy układ pneumatyczny to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w autach ciężarowych, których naprawą również zajmujemy się w naszej firmie. Jeśli więc szukasz dobrego i wyspecjalizowanego serwisu, to koniecznie się z nami skontaktuj.